Сообщение об ошибке

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в функции menu_set_active_trail() (строка 2405 в файле /home/kpaco123/e-helper/includes/menu.inc).

Оформлення тексту. Абзаци

Поняття абзацу

Абзацом називають фрагмент тексту від одного натискання клавіші Enter до наступного. Абзацом також є фрагмент від початку документа до першого натискання клавіші Enter. У комірках таблиці абзацом є фрагмент від початку комірки до найближчого натискання клавіші Enter або знака кінця комірки.

Абзаци можуть мати різний розмір: від одного рядка до будь-якої кількості рядків. Може існувати порожній абзац, який не містить тексту. При виділенні абзацу важливо, щоб в область виділення був включений недрукований знак кінця абзацу. Для відображення цих знаків у вкладці Головне у групі Абзац можна натиснути кнопку Відобразити всі знаки (рис. 4.1).

Абзацы в документе

Рис. 4.1. Абзаци в документі

При установці параметрів для одного абзацу виділяти його не обов'язково. Досить, якщо в цьому абзаці перебуватиме курсор. Якщо ж оформляється відразу кілька абзаців, їх необхідно виділити.

Інструменти для форматування абзаців

Word 2010 має численні інструменти для оформлення абзаців. Велика частина їх зосереджена в групі Абзац вкладки Головна (мал. 4.2). Для установки окремих параметрів можна скористатися міні-панеллю інструментів.

Инструменты вкладки Главная для установки основных параметров абзаца

Рис. 4.2. Інструменти вкладки Головна для встановлення основних параметрів абзацу

Крім того, група Абзац є також у вкладці Розмітка сторінки (мал. 4.3). Вона містить інструменти для установки відступів і інтервалів між абзацами.

Инструменты вкладки Разметка страницы для установки параметров абзаца

Рис. 4.3. Інструменти вкладки Розмітка сторінки для установки параметрів абзацу

Для встановлення відступів можна користуватися горизонтальною лінійкою вікна документа. Для відображення лінійки встановіть відповідний прапорець у групі Показати вкладки Вид або спеціальний значок у верхній частині вертикальної смуги прокрутки (рис. 4.4).

Отображение линейки

Рис. 4.4. Відображення лінійки

Для встановлення деяких параметрів доводиться використовувати діалогове вікно Абзац. Щоб відобразити вікно, клацніть по значку групи Абзац в будь-який з вкладок (Головна або Розмітка сторінки). Можна також клацнути правою кнопкою миші по виділеному фрагменту документа і в контекстному меню вибрати команду Абзац. Для роботи з абзацами в основному використовують вкладку Відступи і інтервали (рис. 4.5). Але в окремих випадках застосовується і вкладка Положення на сторінці.

Вкладка Отступы и интервалы диалогового окна Абзац

Рис. 4.5. Вкладка Відступи та інтервали діалогового вікна Абзац

Установка вирівнювання абзаців

Абзаци документа можуть бути вирівняні одним з чотирьох способів: по лівому краю, по центру сторінки, по правому краю, по ширині сторінки.

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. Натисніть відповідну кнопку групи Абзац вкладки Головна (мал. 4.6).

Выравнивание абзацев

Рис. 4.6. Вирівнювання абзаців

Для вирівнювання по центру сторінки можна також скористатися кнопкою міні-панелі інструментів.

Вирівнювання по центру застосовують зазвичай до заголовків.

Вирівнювання по правому краю застосовують до підписів і в деяких інших випадках, по лівому краю і по ширині - для основного тексту. Вирівнювання по ширині означає, що текст абзацу вирівняний по лівому і правому краю одночасно. У Microsoft Word це робиться за рахунок зміни інтервалів між словами.

Встановлення відступів

Встановлення відступу абзацу змінює положення тексту відносно лівого та / або правого полів сторінки. Можна встановити відступ всього абзацу, тільки першого рядка абзацу або всіх рядків, крім першого (виступ першого рядка). Позитивне значення відступу означає зміщення абзацу до центру сторінки, негативне - від центру до країв сторінки (мал. 4.7).

Отступы абзацев

Рис. 4.7. Відступи абзаців

Для встановлення відступів можна використовувати "бігунки" на горизонтальній лінійці.

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. Перетягніть відповідний бігунок горизонтальної лінійки (рис. 4.8).

Установка отступов абзацев с использованием горизонтальной линейки

Рис. 4.8. Налаштування відступів абзаців з використанням горизонтальної лінійки

Якщо перетягування здійснювати при клавіші Alt, на горизонтальній лінійці будуть відображатися точні розміри встановлених відступів, а також розмір полів сторінки (мал. 4.9). Відступ зміниться після того, як буде відпущена ліва кнопка миші.

Установка отступов абзацев с использованием горизонтальной линейки при нажатой клавише Alt

Рис. 4.9. Налаштування відступів абзаців з використанням горизонтальної лінійки, утримуючи клавішу Alt

Більш точна установка відступів (з точністю до 0,01 см.) проводиться у вкладці Відступи та інтервали діалогового вікна Абзац (див. рис. 4.5).

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. У розділі Відступ в лічильниках ліворуч і праворуч встановіть зміщення абзацу відносно полів сторінки.
 3. У списку, перший рядок виберіть параметри першого рядка. Для створення абзацного відступу ("червоного рядка") виберіть параметр Відступ. Для створення абзацного виступу ("висячого рядка") виберіть параметр Виступ. Для скасування особливого оформлення першого рядка виберіть параметр (немає).
 4. При необхідності на лічильнику встановіть необхідну величину відступу або виступу першого рядка.

Відступи абзацу ліворуч і праворуч зручно встановлювати в лічильниках Відступ групи Абзац вкладки Розмітка сторінки (див. рис. 4.3). Відступ зліва встановлюється у верхньому лічильнику, а відступ справа - у нижньому лічильнику.

Змінити лівий відступ абзацу можна кнопками Збільшити відступ і Зменшити відступ групи Абзац вкладки Головна. Для цієї ж мети можна застосовувати такі ж кнопки на міні-панелі інструментів. Зазвичай ці кнопки використовуються для задання відступів при створенні багаторівневих списків.

Налаштування інтервалів

Міжрядкові інтервали

Міжрядковий інтервал визначає відстань по вертикалі між рядками тексту в абзаці. Розмір інтервалу зазвичай встановлюється кількістю рядків. Таким чином, величина міжрядкового інтервалу залежить від розміру вибраного шрифту.

Для установки величини інтервалу зазвичай використовують кнопку Інтервал групи Абзац вкладки Головна.

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. Клацніть по кнопці Міжрядковий інтервал групи Абзац вкладки Головна (мал. 4.10) і в меню виберіть необхідний інтервал. Функція динамічного перегляду при виборі інтервалу не працює.

Установка межстрочного интервала

Рис. 4.10. Налаштування міжрядкового інтервалу

Зазвичай текст оформляють за міжрядковим інтервалом в 1,0 ... 2,0 рядка. За замовчуванням при створенні нового документа встановлений інтервал 1,15.

Для використання додаткових можливостей установки міжрядкових інтервалів слід скористатися вкладкою Відступи і інтервали діалогового вікна Абзац (див. рис. 4.5).

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. У розділі Інтервал відкрийте список міжрядковий (рис. 4.11) та виберіть потрібний тип інтервалу.
 3. При необхідності в лічильнику значення встановіть значення.

Установка межстрочного интервала с использованием вкладки Отступы и интервалы диалогового окна Абзац

Рис. 4.11. Налаштування міжрядкового інтервалу з використанням вкладки Відступи і інтервали діалогового вікна Абзац

Міжрядковий інтервал може бути встановлений кількістю рядків: Одинарний, 1,5 рядка, Подвійний, Множник. При установці режиму Множник в лічильнику значення слід вказати число рядків інтервалу (число рядків може встановлюватися з точністю до 0,01 рядка). У всіх цих випадках величина міжрядкового інтервалу залежить від розміру вибраного шрифту. Наприклад, при розмірі шрифту 14 пт. величина одинарного інтервалу становить також 14 пт (\approx4,94 мм), полуторного - 21 пт (\approx7,4 мм), а з множником 0,98 - 13,72 пункту (\approx4,84 мм). Встановлення інтервалу може використовуватися для підгонки розміру документа під задані параметри сторінки. Наприклад, на аркуші паперу формату А4 з верхнім і нижнім полями по 2 см може поміститися 52 рядки тексту, оформленого шрифтом 12 пт. з одинарним інтервалом. При установці інтервалу в 0,97 рядка на тій же сторінці можна розмістити 54 рядка. При цьому різниця в інтервалах між рядками складе всього приблизно 0,13 мм, що практично не відіб'ється на зовнішньому вигляді документа.

При установці інтервалу Точно в лічильнику значення слід вказати значення інтервалу. За замовчуванням значення вказується в пунктах (пт) з точністю до 0,05 пт, але, при бажанні, значення можна вказати в сантиметрах або міліметрах. Для цього слід в полі лічильника ввести число і через пропуск - скорочення см або мм - наприклад, 1 см або 15 мм. Такий інтервал залишиться постійним при зміні розміру шрифту і використовується, наприклад, при підготовці документів для друку на лінійованому папері.

При установці інтервалу Мінімум в лічильнику значення слід вказати мінімально допустиме значення інтервалу. За замовчуванням значення вказується в пунктах, але, при бажанні, можна вказати його в сантиметрах або міліметрах. Для цього слід в полі лічильника ввести число і через пропуск - скорочення см або мм, наприклад, 1 см або 15 мм. Це означає, що для шрифтів зазначеного розміру і менше буде встановлено саме таке значення інтервалу, а для більших шрифтів інтервал буде одинарним.

Інтервали між абзацами

Інтервали між абзацами можуть бути більше, ніж між рядками в абзацах. Збільшення інтервалів полегшує читання тексту. Особливо часто збільшені інтервали після абзацу використовуються при оформленні заголовків.

За замовчуванням при створенні нового документа для звичайного тексту встановлений інтервал після абзацу в 10 пт. Збільшені інтервали визначені і для заголовків.

Інтервали між абзацами зручно встановлювати в лічильниках Інтервал групи Абзац вкладки Розмітка сторінки (див. рис. 4.3).

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. У лічильниках Інтервал встановіть необхідне значення інтервалу перед абзацом (верхній лічильник) та інтервалу після абзацу (нижній лічильник). За замовчуванням значення вказується в пунктах (пт) з точністю до 0,1 пт, але, при бажанні, його можна вказати в сантиметрах або міліметрах. Для цього слід в полі лічильника ввести число і через пропуск - скорочення см або мм, наприклад, 1 см або 15 мм.

Для установки інтервалів між абзацами можна скористатися лічильниками Перед і Після в групі Інтервал вкладки Відступи і інтервали діалогового вікна Абзац (див. рис. 4.5 і рис. 4.11).

Видалити наявні інтервали перед і після абзацу можна, вибравши відповідну команду в меню кнопки Міжрядковий інтервал групи Абзац вкладки Головна (див. рис. 4.10).

Встановлення меж абзаців

Встановлення оздоблення (границь) абзацу використовується при оформленні заголовків, виділення фрагментів тексту в документі і в інших випадках. Оздоблювати можна один або відразу декілька абзаців. Межі можуть розташовуватися як з усіх боків абзацу (абзаців), так і тільки з деяких сторін (рис. 4.12).

Границы абзацев

Рис. 4.12. Межі абзаців

Параметри границь абзаців можна налаштовувати, наприклад, змінювати вигляд, колір, товщину лінії і її відстань від тексту.

Встановлення границь

Звичайні границі встановлюють з використанням кнопки Межа, розташованої в групі Абзац вкладки Головна.

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. У вкладці Головне у групі Абзац клацніть по стрілці кнопки Межа і виберіть потрібне розташування меж (рис. 4.13). Функція динамічного перегляду при виборі кордонів не працює.

Установка границ абзацев

Рис. 4.13. Встановлення границь абзаців

Для видалення існуючих границь виділіть абзац (абзаци) і в меню кнопки Межа виберіть режим Немає границі (див. рис. 4.13).

Налаштування параметрів границь

Налаштувати (змінити) параметри границь можна як при їх встановленні, так і після.

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. На вкладці Головне у групі Абзац клацніть по стрілці кнопки Межа і виберіть команду Границя і заливка (див. рис. 4.13).
 3. Перейдіть у вкладку Межа діалогового вікна Межі і заливка (мал. 4.14).

Настройка параметров границ абзацев

Рис. 4.14. Налаштування параметрів границь абзаців

 1. У списку Тип виберіть лінію кордону.
 2. У списку, Колір виберіть колір кордону.
 3. У списку, Ширина виберіть товщину лінії кордону. Можливі значення товщини можуть бути різними для різних типів ліній.
 4. У розділі Тип, крім звичайної рамки (рамка), можна вибрати також рамку з тінню (тінь). Для подвійних несиметричних ліній можна вибрати об'ємну рамку (об'ємна) Тип рамки інша використовується в тому випадку, якщо потрібно з різних боків абзацу встановити лінії різного типу, кольору або товщини.
 5. Для установки довільного обрамлення з різних сторін можна скористатися кнопками, розташованими в розділі вкладки Зразок. Одноразове натиснення кнопки встановлює або знімає кордон. Замість використання кнопок можна клацати лівою кнопкою миші по межі абзацу (абзаців) у розділі вкладки Зразок.
 6. Для настроювання відстані від рамки до тексту натисніть кнопку Параметри. У діалоговому вікні Параметри межі і заливки (рис. 4.15) в лічильниках верхнє, нижнє, ліве, праве можна вказати будь-яке значення від 0 до 31 пункту. Величина відстані за замовчуванням встановлюється в пунктах, але, при бажанні, значення можна вказати в сантиметрах або міліметрах. Для цього слід в полі лічильника ввести число і через пропуск - скорочення см або мм, наприклад, 0,5 см або 3 мм.

Настройка расстояния от границы до текста абзацев

Рис. 4.15. Налаштування відстані від кордону до тексту абзаців

Слід зазначити, що налаштовані параметри границь зберігаються при подальшій установці границь із застосуванням меню кнопки Межа (див. рис. 4.13), в тому числі і при роботі з іншими документами; але скидаються при закритті Word.

Заливка абзаців

Заливка (зміна кольору фону) абзаців використовується для виділення фрагментів тексту в документі. Заливку можна встановити для одного або відразу декількох абзаців (рис. 4.16).

Заливка абзацев

Рис. 4.16. Заливка абзаців

Заливка відрізняється від виділення тексту кольором. При заливанні змінюється фон всього абзацу - від лівого до правого поля (з урахуванням відступів зліва і справа). Не рекомендується застосовувати заливки темними кольорами: читання тексту в цьому випадку буде ускладнено. При встановленні дуже темних кольорів заливок колір шрифту може бути автоматично змінений на білий.

Встановлення заливки

Для установки заливки використовують кнопку Заливка, розташовану у групі Абзац вкладки Головна.

 1. Виділіть один або кілька абзаців.
 2. На вкладці Головне у групі Абзац клацніть по стрілці кнопки Заливка і виберіть необхідний колір (рис. 4.17). При наведенні вказівника миші на обраний колір спрацьовує функція динамічного перегляду, і фрагмент документу відображується із заливкою вказаним кольором.

Установка заливки абзацев

Рис. 4.17. Встановлення заливки абзаців

Набір кольорів заливки, наявний в наборі, залежить від обраної для оформлення теми документа. Слід мати на увазі, що при виборі кольорів теми (див. рис. 4.17) колір заливки може змінитися, якщо вибрати іншу тему при оформленні документа. Стандартні кольори не змінюються при виборі іншої теми документа.

Для видалення наявної заливки виділіть абзац (абзаци) і в меню кнопки Заливка виберіть режим Немає кольору (див. рис. 4.17).

Налаштування положення абзацу на сторінці

Перехід тексту на нову сторінку відбувається автоматично. Однак, у багатьох випадках при оформленні заголовків, а також і основного тексту, слід примусово задати положення абзацу на сторінці і порядок його поділу при переході до нової сторінки. Для цього використовується вкладка Положення на сторінці діалогового вікна Абзац. Для відображення вікна клацніть по значку групи Абзац в будь-який з вкладок (Головна або Розмітка сторінки). Можна також клацнути правою кнопкою миші по виділеному фрагменту документа і в контекстному меню вибрати команду Абзац.

 1. Виділіть абзац документа.
 2. У розділі Положення на сторінці встановіть прапорець необхідного параметра (рис. 4.18).

Настройка положения абзаца на странице

Рис. 4.18. Налаштування положення абзацу на сторінці

Установка прапорця заборона висячих рядків забороняє такий поділ абзацу при переході до нової сторінки, при якому перший рядок абзацу залишається на одній сторінці, а вся інша частина абзацу переходить на нову сторінку. У цьому випадку на нову сторінку буде перенесено весь абзац. Забороняється і такий поділ абзацу, при якому на нову сторінку переходить тільки останній рядок. У цьому випадку на нову сторінку перейдуть останній і передостанній рядок абзацу. Такий режим розділення абзаців зазвичай встановлюють для всього тексту документа.

Установка прапорця не відривати від наступного забезпечує розміщення абзацу завжди на тій же сторінці, що і наступний за ним абзац. Застосовують цей режим для будь-яких заголовків і назв: при цьому виключаються випадки, при яких заголовок знаходиться на одній сторінці, а наступний за ним текст - на наступній.

Прапорець не розривати абзац забороняє всяке розділення абзацу між сторінками. Застосовують такий режим нечасто.

Прапорець з нової сторінки встановлюють для великих заголовків (глави, розділи тощо). При цьому незалежно ні від чого, зазначений абзац завжди буде знаходитися нагорі сторінки.